Sprzedaż wydruków 3D – sposób na dodatkowy biznes?


Wydruki 3D są coraz bardziej popularne. Technologia staje się coraz bardziej przystępna dla przeciętnego człowieka. Dzięki firmom takim jak 3DFQ praktycznie każdy może kupić drukarkę i rozpocząć tworzenie wydruków 3D w swoim domu. Wiele osób zastanawia się nad wykorzystaniem tej technologii by dorobić sobie trochę pieniędzy.

Wydruki 3D a dorabianie

Teoria wydaje się bardzo prosta. Masz drukarkę 3D i możesz w niej wydrukować wszystko czego dusza zapragnie. Począwszy od figurek ze znanych filmów, na projektach innych osób kończąc. Marża na jednym wydruku 3D może wynosić nawet kilkaset procent, dlatego zakup drukarki 3D zwróciłby się stosunkowo szybko. Jeżeli miałbyś sporo klientów to nawet w ciągu kilku tygodni. Jednak powstają dwa kłopoty:

  • Regularna sprzedaż wymaga utworzenia działalności gospodarczej. To z kolei znacząco wpływa na twoje dochody. Po pierwsze masz stałe koszty prowadzenia działalności takie jak np. ZUS. Po drugie marża na jednym wydruku 3D znacznie spada przez między innymi podatki.
  • Problem tkwi również w kwestii praw autorskich. Nie możesz sobie wydrukować np. figurki Yody, albo figurki postaci z innego filmu, lub bajki, ponieważ nie posiadasz do tego odpowiednich uprawnień. Gdybyś prowadził taką działalność, to mógłbyś mieć poważne problemy.

Oczywiście możesz próbować sprzedawać swoje wydruki 3D w sposób nielegalny. Jednak pozostaje pytanie czy aby na pewno tego chcesz. W ten sposób będziesz żył cały czas w stresie, ponieważ twój „biznes” może w każdej chwili się wydać. Jeżeli planujesz zarabiać na wydrukach 3D to musisz założyć własną firmę. To z kolei znacząco obniża zyskowność takiego biznesu i to ile będziesz na nim zarabiał.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *